Tábor

Stany s podsadou
Rozcvičky
Táborový kroj
Noční hlídky
Stezka odvahy
Bobříci
Služba v kuchyni
Sekání dřeva
Koupání v rybníce
Zpěv s kytarou
Bojovky
Morseovka
Uzlování
Orientace
Zdravověda
Celotáborová hra
Cesta za pokladem
Táborový oheň
… a spousta dalšího

Stany s podsadou, rozcvičky, táborový kroj, noční hlídky, stezka odvahy, bobříci, služba v kuchyni, sekání dřeva, koupání v rybníce, zpěv s kytarou, bojovky, morseovka, uzlování, orientace, zdravověda, celotáborová hra, cesta za pokladem, táborový oheň a spousta dalšího.

00Dny
00Hodiny
00Minuty

Propozice

Místo

Za Hladovým rybníkem u obce Matějovec v okrese Jindřichův Hradec (mapy.cz)

Termín

Pondělí 31. 7. – sobota 19. 8. 2023

Cena

Kamzík jedináček – 3900 Kč *Upřesníme
Kamzičí sourozenci – à 3600 Kč *Upřesníme

Platba

Převodem na účet: 209261762, kód banky: 0300

Variabilní symbol: RČ dítěte
Konstantní symbol: 0308

Zaslat nejpozději do 5. 6. 2022 *Upřesníme

Přihlášení

Vyplnit a odevzdat přihlášku na tábor nejpozději do 5. 6. 2022 *Upřesníme

Stáhnout

Poslední pokyny k táboru

Stáhnout

Táborový řád

Stáhnout

Potvrzení o zdravotní způsobilosti vyplněné lékařem

Stáhnout

Potvrzení o bezinfekčnosti s datem odjezdu na tábor

Stáhnout

Fotokopie kartičky zdravotní pojišťovny

– – –

Proč zrovna náš tábor?

Uvažuješ o účasti? Nejsou tví rodiče úplně přesvědčeni? Pojďme se na to podívat trochu detailněji.

Naši vedoucí pro tebe vytvořili toto povídání, abys věděl, do čeho jdeš.

dopis z tábora

Ahoj!

Na tábor jezdíme do jižních Čech nedaleko vesničky Matějovec, daleko od ruchu velkoměsta. Do čisté přírody Jindřichohradecka, neboli také jinak známé pod názvem Česká Kanada. Okolí je jak dělané na hraní her. Spousta lesů, na silnici nízký až žádný provoz, turistické značky, kam jen oko dohlédne a hlavně! Hladový rybník v těsné blízkosti tábořiště, který je vyhlášený díky své čisté vodě a minimálnímu výskytu ryb (odtud je jeho název).

Koupáme se každý den, někdy i dvakrát, třikrát… neboť v horkých dnech léta je osvěžení v rybníce k nezaplacení. A to i přesto, že tábořiště máme z části schované pod stromy na začátku lesa v chráněné krajinné oblasti. Příroda je tedy ukázková. Ale dost už okolí…. nám jde přece o to, užít si spoustu zábavy, ne? O zábavu se stará tým zkušených vedoucích, kteří v klubu odrostli, tábory si užili jako děti a tak tuší, co za program je nejzábavnější či nejpotřebnější. Hrajeme spoustu her, vzděláváme se, ale i pracujeme na chodu tábořiště. Jak děti, tak vedoucí. Jako tým, tak i jednotlivci.

Program

Možná si říkáš, o čem vlastně takový tábor je? Existuje spousta táborů, každý s jiným zaměřením. My, jako klub České tábornické unie, učíme děti pobytu v přírodě, základním dovednostem v šifrování či uzlování, orientaci v mapě a samozřejmě základní zdravovědu. Jestli po návratu domů nebudeš umět sekat dříví, řezat či zatloukat hřebíky, znamená to, že jsi se tedy pěkně flákal!

Nejde však pouze o výuku, jde hlavně o zábavu. Celým táborem nás provází tzv. etapová hra, která se každoročně mění. Její příběh je náplní tábora a na její téma můžeš čekat spousty scének a zhruba desítku zcela nově vymyšlených her, které se ještě v Kamzíku nikdy nehrály…občas i ve vícero dětských oddílech :). Většinou bývá etapovka tajná a až první scénkou se odhalí, o co vlastně půjde.

Kromě tematicky založených her tě čekají i hry tradiční. Některé skupinkové, některé na jednotlivce a občas se vyskytne i nějaká ta celodenní. Na pamatováka, konstrukční, bojová ale i znalostní. Tradiční hry v programu převažují. A ne, není to na škodu. Jsou super, léty osvědčené.

A víš, jak lidé dneska chodí po městě, sluchátka v uších, oči připoutané k obrazovce až si pomalu ani nevšimnou, že je přejelo auto? Na táboře není elektřina, telefonní signál, ale přesto hrajeme hry a získáváme levely každý den, celý den. Jen je to v reálném světě se skutečnými dětmi a člověk se pro zaslouženou výhru nejednou zpotí.

– Hudbu? Máme, i když ne z reproduktoru.
– Filmy? Formou scének.
– Kontakt s rodiči? Co takhle pohlednice či dopis? Ruku vám to neutrhne.

Táborový den

Zajímalo by Tě jak u nás vypadá běžný den? Musím přiznat, že na to nezvládnu udělat přesnou šablonu, jelikož se přece jen pokaždé aspoň trošku změní. Avšak co můžeš čekat téměř každičký den? Vstáváme (většinou) v 7:30 a pak následuje:

Rozcvička

Oblečení do plavek běžíme ke hrázi, kde se rozdělíme na kluky a holky a snažíme se probudit, rozhýbat a protáhnout celé tělo. Poté ranní koupel v rybníce, díky které se naše otužilost posouvá na další level – a zpátky do tábořiště.

Ranní nástup

Celý tábor ustrojený do krojů (zelená košile, hnědé kraťasy) nastoupený na louce před stožárem, na který každé ráno vyvěšujeme vlajku České republiky. Mimo to se zde také přečte denní program, abys věděl, na jaké aktivity se můžeš během dne těšit.

Snídaně

Rohlíky, jogurty, chleby… naši kuchaři jsou velice kreativní. A každou neděli budeš díky vánočkám a kakau na táboře milovat!

Ranní hygiena

I po opláchnutí v rybníce na ni nezapomínáme. Čisté zoubky a svěží dech, na tom si potrpíme. Umýt ruce a opláchnout obličej se také vždycky hodí.

Bodování

Uklízení někoho baví, někoho zase ne.. Nám na pořádku ale záleží, takže i přes nechuť k uklízení některých účastníků, se to naučí… body za svou snahu mít hezký stan se prostě počítají. Hlavním důvodem však je, abychom dětem zkontrolovali, že jim neplesniví mokré oblečení, že si umývají ešus či se plní pytlík na špinavé prádlo.

Dopolední program

Výuka táborových dovedností, hry na louce, etapová hra nebo procházka po okolí? Tímto jsem narazila na část dne, která je nevyzpytatelná. Vsadím se však, že Tě bude bavit! Během dopoledního programu také můžeš očekává malou přestávku na svačinku v podobě například mrkve, jablka nebo nějaké té sušenky.

Oběd

Naši kuchyni prostě musíte ochutnat! Kuchaři mají zlaté ručičky a chutná jídla. Polévka i hlavní chod. Na své si přijdou milovníci masných, bezmasých, ale i sladkých jídel. Co že máš nejraději?

Polední klid

Prostor pro poobědový spánek, hraní her v jídelně nebo psaní dopisů domů. V tomhle čase si můžeš pořádně vydechnout, pokecat s kamarády či splnit si u vedoucích nějakého toho bobříka.

Odpolední program

Etapová hra doprovázena scénkou nebo koupačka spojená s vodními hrátkami a boji o člun. Či snad jiné hry v přírodě? Možností je spousty, je jen otázkou, co za větší hru si pro nás ti vedoucí připravili. Bude to na skupinky, nebo na jednotlivce? I zde si najdeme čas na svačinu.

Večerní nástup

Ten můžeme považovat jako ukončení odpoledního programu. Opět všichni ustrojeni v košilích koukáme na vlajku, kterou spouští vlajková četa. Od ranního nástupu se liší hlavně tím, že se rozdává pošta, která táborníkům přišla. Pozor ale, není to jen tak. Každá skupinka by měla mít také vymyšlený pokřik o uplynulém dni. Vítězný pokřik se pak zapisuje do kroniky. Rozchod na večeři!

Večeře

Chleby se spoustou různých pomazánek na večeřích nejsou zřídka, což je jenom dobře, protože jsou vynikající. Všechna jídla doprovází čaj, šťáva nebo voda s citrónem. Tekutiny jsou v jídelně volně přístupné, aby všichni poctivě dodržovali pitný režim.

Večerní hygiena

Správný Kamzík si zuby vyčistí minimálně dvakrát denně!

Večerní program

Bývá poklidnější. Například zpívání s kytarami a mandolínou, kartičky v jídelně, ale i nočních her nemáme nedostatek. Kouzelná je i noční obloha, kterou alespoň jednou za tábor vyrazíme obdivovat.

Po programu nastává večerní klid, který končí večerkou v deset hodin. To už je v táboře úplné ticho a děti ve spacácích nabírají sílu na další den. Avšak, co bychom to byli za správné táborníky, kdybychom si to naše území nedokázali uchránit? Celou noc tedy funguje noční hlídka a pořád je v táboře někdo vzhůru. Přepad tábora se může objevit kdykoliv!

Důležité momenty

Stavěčka a bouračka

Děti najíždějí do tábora v pondělí. Celý víkend před příjezdem dělá na tábořišti tým vedoucích, dobrovolných rodičů a kamarádů oddílu práce na budovách tábořiště. Musí se vynosit stanové podsady, vykopat latrína, postavit umývárny, sušárny a jiné nutné stavby. Děti přijíždí do skoro hotového, ale i tak necháváme pár staveb úmyslně dole.

Na stavbě posledních kousků děláme s dětmi… a tím se přenáší naše know-how, což zásadní, avšak dnes už často opomíjená funkce nás dospělých. Říkal jsem i bourání, že? Bouračky se účastní už celý tábor… tam se teprve projeví, kdo dával při stavěčce pozor, a kdo nikoliv.

Táborové ohně

Posvátný oheň, který se koná každou táborovou sobotu. Kromě těchto sobotních jsou také navíc zahajovací (na začátku tábora) a závěrečný (na jeho konci). Oheň zapaluje Ohnivák osobně dělanou loučí za pronesu tradiční řeči. Zapalovat a starat se o posvátný oheň je mimořádně zodpovědná a čestná funkce, která je přístupná jen některým táborníkům. Dřevo skládáme do tvaru hranice, nebo pagody. U Táborového ohně zpíváme trampské písničky, které se prokládají scénkami na různá témata, povětšinou na vtipné chvíle z táborového dění.

Výprava

Kromě pobytu na tábořišti chodíme také po okolní přírodě. To jsou však malé procházky. Většinou tak tři dny věnujeme výpravě do nějakého většího města v blízkém okolí (např. Jindřichův Hradec, Telč, Slavonice). Spánek v tělocvičnách nebo skautských základnách nám tedy také cizí není.

Celodenní hra

Za ty tři týdny plné různých her máme jeden den vyhrazený pro jednu jedinou hru. Říká Ti něco Safari?

V této hře se staneš lovcem dravé zvěře. Ulovit si šimpanze, gorilu, slona nebo tygra. Nesnil jsi o tom nikdy? Není to však tak lehké, jak se zdá. Ale věř mi, všechno, co potřebuješ, se v pravý čas dozvíš. I když, že jsi to ty, tak ti dám aspoň ochutnat. Hra začíná kolem desáté hodiny a trvá tak do čtyř-pěti hodin. Můžeš si zvolit, zda budeš hrát za hodného lovce, nebo zlého banditu.

Principem hry je sbírání zvířat v divočině, tedy lístečků různých hodnot. Čím hodnotnější, tím těžší je získat. Sesbírané lístečky se směňují v bance (stanech vedení, který lze přepadnout a vybílit) a za získané „peníze“ lze investovat do papírových koulí na obranu, nebo do dobrot v táborové kuchyni. Tento den se totiž vaří za herní peníze. A že jsou to chuťovky, o kterých se může i restauracím jenom zdát, o tom není pochyb. Dáte si karbanátky s bramborem, pribiňáčka, grilovaný hermelín, trdelník, nebo raději něco sladkého? Nemáte dost herních peněz a už se vám nechce běhat? Zkuste brigádu v táborové kuchyni. Za nádobí tento den také dáváme výplatu.

Podobnou celodenní hru, kterou střídáme se Safari, nazýváme Města. Je to skupinková strategie s cílem vybudovat, uživit se, přežít. Známe počítačovou hru Age of Empires? My jsme ji dokázali transformovat na opravdu real-time strategy.

Cesta za pokladem

Se závěrem třetího týdne tábora děláme velkolepou pokladovku, kde mají děti za úkol projít připravenou trasu, stanoviště po stanovišti, kde se až po vyluštění šifry dozví pozici toho dalšího. A že luštit/plnit úkoly pečlivě se vyplatí? No, vzdálenost mezi stanovišti je 2-8km. Jedna věc je navigačně trefit, druhá pak luštit, třetí to ujít. Máme dvě trasy, neboj. Pro mladší členy (11 let a méně) je to zhruba poloviční vzdálenost. No a na tohle všechno děti během tábora připravíme. Pokud závod zvládneš, získáš pěkně velký sladký poklad. A i za úspěšný návrat do tábora tě odměna určitě nemine, hra je výzvou, jejíž splnění mile rádi odměníme.

Závěrem

Tolik tedy o tom, jak si na táboře hrajeme, pracujeme, vzděláváme se. Během tábora se snažíme děti naučit věcem do života, které se jim budou v budoucnu hodit. Budeme rádi, když se k nám přidáš a zažiješ tábor v Matějovci s námi. Zážitků je mnoho a s odstupem času se na ně hezky vzpomíná.

Bydlení

Během našeho třítýdenního tábora bydlíme v lese ve stanech s podsadou. Tradičním typu bydlení na táborech po generace – avšak v nových kusech. V podstatě ve stanech jen přespáváme a jsou tam vybalená zavazadla s věcmi z domova. Vypadá stan malinkatě? Na přespání a trávení poledňáku to stačí až až. Dokonce se tam vejde na posezení i 8 vzrostlých dětí zároveň, celkem ještě pohodlně, když si chtějí pokecat. Jinak skoro celý čas tráví mimo stany.

Součástí stanů je polička, na kterou si děti mohou pokládat denně užívané věci, jako je například hrníček na pití, ešus, hygiena apod. Na konstrukci pod plachtou visí tzv. hambálek. Jde o dřevěnou tyčku, na které se věší mokré oblečení. Lépe řečeno vlhké, na mokré věci máme po táboře rozmístěných několik sušáku, na které co nejdéle svítí sluníčko.

Na postel dáváme deku a karimatku. Pro větší pohodlí není od věci mít nafukovací lehátko.

Kufry či bedny se strkají pod postel, ulička tak zůstává volná. Pokud plánujete dětem bednu (zavazadlo) vyrábět, což není na škodu:
– využijete ji každoročně,
– při transportu se dají krásně skládat na sebe do výšky
– a je pohodlná na přehrabování se ve věcech 🙂

Dodržte rozměry 60 x 45 x 35 cm (d-š-v). Větší bedna se nevleze pod postel.

Kupované kufry by také neměly být o moc delší-širší.

Poštovní adresa

Oslovení

Jméno „Přezdívka“ Příjmení

L. T. – T. K. KAMZÍCI Brno
Matějovec – Pošta Český Rudolec

POSTE RESTANTE (Info na Wiki)
378 83

Užitečné

Obchůdek

Výstroj na stránce Pro členy

Virtuální prohlídka tábořiště

Pomoc rodičů

Tábor, stejně jako výlety a schůzky během školního roku, dělají vedoucí za cenu nákladů. Děláme takzvanou dobrovolnickou činnost, tedy zadarmo a spíš do mínusu, když si platíme účast na akcích oddílu, stejně jako děti. Ale takovou cestu jsme si vybrali sami. Proč uvítáme pomoc rodičů? Čím můžete pomoct?

Nejde tak ani o peníze, jako spíš o materiál, který můžete mít (na rozdíl od nás) volně přístupný. Nebo chuť do práce, kterou nám pomůžete postavit či zbořit tábořiště, než přijedou děti. Co konkrétně se nám hodí a čím můžete pomoci, se dočtete na stránce Vaše pomoc.